Zpět na aktuální informace

Aktuality - rok 2002

30.12.2002

23.12.2002

19.12.2002

15.12.2002

10.12.2002

08.12.2002

02.12.2002

01.12.2002

28.11.2002

26.11.2002

22.11.2002

20.11.2002

16.11.2002

 

14.11.2002

Všichni členové České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof by v těchto dnech měli obdržet obálku s hlasovacím lístkem pro první kolo voleb do nového výboru Společnosti. Koho volit... Volba je vždycky obtížná, a v tomto případě to platí dvojnásob, protože si troufám tvrdit, že většina z nás se ani vzájemně nezná... Přesto - a nebo právě proto - prosím - svoji volbu důkladně zvažte. Jsem přesvědčen, že tyto volby mohou být pro naši Společnost mimořádně významné, a možná i životně důležité. 

Za svoji osobu prohlašuji, že chci volit osobnosti, z jejichž práce je zřejmá vůle po prospěchu celku, a ne po prospěchu úzkých zájmových skupin nebo dokonce vlastní osoby. Budu volit ty, kteří podporují myšlenku poctivého a otevřeného přístupu k odborné problematice, protože jenom ta - na rozdíl od lhaní do vlastních kapes, vytváření "žádoucích" a potlačování "nežádoucích" statistik - může vést k rozkvětu a reálnému uznání oboru. Budu volit osobnosti, které podporují rozvoj standardů a veřejné kontroly kvality v přednemocniční péči. Budu volit ty, kteří se systematicky snaží o vědeckou činnost v oboru, protože jenom ta činí obor skutečným oborem. Budu volit ty, kteří vědí, že KPCR je doménou a hlavním tématem právě našeho oboru a neskrývají svoji nechuť nebo neschopnost za slova o mezioborovosti, kterými de facto staví do pozice "mezioborovosti" - a tudíž zbytečnosti - i celý náš obor.  A v neposlední řadě budu volit lidi, kteří mají čistý štít a čisté svědomí...

Hm...není toho zrovna málo... A co vy - máte už vybráno?

10.11.2002

Hypovolemie patří mezi jednu z příčin šokového stavu, typicky v souvislosti se závažným traumatem. Jde přitom o stav do značné míry ovlivnitelný přímo v terénu a včasné zahájení doplňování tekutin má pro prognózu pacienta naprosto zásadní význam. Boj proti hypovolemii se tedy dnes řadí mezi resuscitační postupy: viz Tekutinová resuscitace v Odborných tématech.

09.11.2002

Aktualitky:

06.11.2002

Hezkou stránku švédských autorů o stavu implementace jednotné univerzální tísňové linky 112 v Evropě najdete ZDE

04.11.2002

Malá reklamní vsuvka: ve středu 6.11. večer (21:40) uvádí program ČT2 v cyklu Diagnóza pořad věnovaný přednemocničním zástavám oběhu u kardiaků.  Uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli... :)

02.11.2002

Podle dobře uniformovaných zdrojů přistál včera na základně společnosti Delta System Air (DSA) na letišti v Hradci Králové první vrtulník EC-135 registrovaný u nás. Stroj přelétl z Německa, již vybavený zdravotnickou zástavbou, instalovanou  Rakousku. Po dokončení úředních formalit bude v provozu na stanovištích LZS provozovaných DSA, tj. v Ostravě, Liberci a Ústí nad Labem. A imatrikulace? No přece OK-DSA!

Jde již o čtvrtý typ splňující nové předpisy JAR-OPS 3: vedle pražských policejních Bellů 412SP je to ještě Bell 427 společnosti Alfa Helicopter působící na záchrance v Olomouci, Jihlavě a Brně a vojenský Sokolík létající v Plzni. Doposud provozované Belly 206, Ecureuily, Bo-105 a budějovická Kania dostanou zřejmě dvouleté výjimky a poté by měl být jejich provoz na záchrankách definitivně ukončen. 

30.10.2002

Na četné žádosti je zprovozněno speciální diskuzní fórum věnující se problematice vzdělání a kvalifikace záchranářů všech kvalifikačních stupňů. Pro začátek sem také byly z ostatních rubrik přesunuty příspěvky s touto tématikou.

26.10.2002

Dnešní moderní, stále více "přístrojově" orientovaná medicína bohužel vede k podceňování a dokonce k neprovedení důsledného vyšetření lékařem. Jednou z příčin je jistě i stále "opatrnější" klima v medicíně - s trochou nadsázky upřednostňující objektivně dokumentovanou smrt před léčbou na základě stanovení diagnózy podle klinické zkušenosti... viz Limity přístrojového vyšetřování a monitorování  v rubrice Odborná témata.

23.10.2002

MF DNES 23.10.2002 - populární umělkyně H.V.: "Občas jedu rychleji než je povoleno, také zákaz parkování někdy nerespektuji...". Není nad upřímnost - a koneckonců proč by se měly zákony dodržovat, že? Škoda, že se vedle face- a jiných liftingů nedá udělat taky brainlifting...

19.10.2002

Klíčovou cestou příchozích tísňových volání na operační střediska je - a jistě i nadále zůstane - telefonní spojení. Tento systém ale významně znevýhodňuje ty, jejichž schopnosti komunikovat telefonem jsou omezeny handicapem. Jsou to zejména neslyšící a lidé s poruchami sluchu a řeči, kterých je podle odhadů příslušných organizací v ČR více než 300.000. Určitou alternativou je spojení faxem, ale z hlediska dostupnosti dnes už prakticky kdekoliv je velmi perspektivním způsobem komunikace prostřednictvím tísňových SMS zpráv. Některé takové systémy jsou v provozu ve světě, a od října je možné tuto službu využít i u nás

18.10.2002

V rubrice Pro pacienty přibyl odkaz na Slovník zkratek v medicíně.

13.10.2002

Zajímá vás, jak funguje záchranka ve Vídni? Čtěte v rubrice Zajímavosti

07.10.2002

V minulé anketní otázce jsme se zabývali fungováním "naší" Odborné společnosti Urgentní medicíny a medicíny katastrof. Hlasování dopadlo takto: pozitivně hodnotilo společnost 16 respondentů, kteří si myslí, že společnost má zásluhu na odborném vzestupu oboru. Zbylých 42 hlasujících bohužel žádné velké úspěchy nevidí. 11 z nich si alespoň myslí, že společnost má sice snahu, ale neúspěšnou, 16 respondentů nevidí ani nějakou významnou snahu a činnost hodnotí slovy "nic moc" a 15 hlasujících (z oboru) buď o její existenci vůbec neví, nebo nepozoruje žádnou aktivitu...

V nové anketě na tuto otázku víceméně navazuji: v České republice se dosud žádná instituce systematicky nezabývá vydáním a prosazováním standardních postupů při neodkladné resuscitaci. V Evropě (např. Evropská rada pro resuscitaci, ILCOR atd.) i ve světě (např. AHA) jsou přitom takové organizace běžné a těší se zpravidla úctě a respektu.

V Opavě přitom zazněla řada hlasů, že tímto garantem by měla být právě Odborná společnost UM a MK, výbor společnosti je ovšem jiného názoru a podporuje mezioborovou komisi vzniklou z individuální iniciativy jednoho z členů společnosti. A váš názor...?

05.10.2002

S potěšením konstatuji, že náš web se za půl roku své existence stal suverénně nejnavštěvovanějším serverem s tématikou zdravotnického záchranářství u nás, a pro mnoho laiků i odborníků se i jedním z nejkomplexnějších zdrojů informací. Tato skutečnost mne jako autora obsahové podoby serveru těší a přesně k tomu účelu také server vznikal. Nicméně zcela náhodně jsem na webu narazil na jiný server, a s překvapením jsem musel konstatovat, že část jeho obsahu je věrnou kopií textů z těchto stránek, navíc bez jakékoliv zmínky o našem serveru jako zdroji informací. Jakkoliv zdůrazňuji, že informace zde publikované jsou a samozřejmě zůstanou zdarma přístupné komukoliv, na dodržování alespoň nejzákladnějších zásad autorského práva si dovolím trvat. Chcete-li tedy texty zde publikované užívat jinak než jejich prohlížením, případně vytištěním pro osobní potřebu, klikněte SEM.

01.10.2002

Včera a dnes probíhal v Praze seminář Prehospital immediate medical care training. Mezi nezapomenutelné zážitky bude pro účastníky jistě patřit úterní ucelený blok A systematic response to major incidents v podání plukovníka Timothy J. Hodgettse z Birminghamu, během kterého účastníci semináře mimo jiné běhali s vysílačkami v ruce po chodbách pražského Magistrátu a anglicky popisovali právě se udavší fiktivní hromadná neštěstí. Podrobný materál připravuji.

Z jiného soudku bohužel pochází zpráva, kterou uveřejnila úterní MF DNES: jak přiznal na své tiskové konferenci pan Janíček, jedním ze sponzorů jeho knihy Černá záchranka, mimořádně "zdařilé" ukázky likvidační, naivně tendenční "investigativní žurnalistiky" zaměřené proti Záchranné službě hl.m. Prahy, je firma Ambulance Meditrans s.r.o. Je mi upřímně líto, že se lidé, pracující v našem oboru, byli ochotni kvůli vyřizování osobních účtů snížit k podpoře této morálně ani odborně neobhajitelné špinavosti...

30.09.2002

Nově navrhovaný standard pro diagnostiku a léčbu invazivního meningokokového onemocnění v PNP, diskutovaný na Dostálových dnech.

28.09.2002

S potěšením mohu konstatovat, že IX. Dostálovy dny měly letos poměrně vysokou odbornou úroveň ... pokračování ZDE

26.09.2002

Dnes začínají v Hradci nad Opavicí IX. Dostálovy dny, nejvýznamnější to odborná akce Společnosti UM a MK. Krátké shrnutí hledejte zde začátkem příštího týdne.

22.09.2002

Podle prvních informací proběhlo přečíslování telefonní sítě v ČR z hlediska tísňových volání bez neočekávaných událostí. V první hodině provozu náhradního řešení prošlo například systémem asi 120 hovorů na všechny tísňové linky dohromady, což bylo hluboko pod jeho uvažovanou kapacitou. Na lince 155 došlo za celou noc v Praze a Středočeském kraji pouze ve 2 případech k přelivu volání z okresů na územní středisko záchranné služby do Prahy, v obou případech ovšem šlo o duplicitní volání k události mající více svědků, kteří již věc oznámili přímo místně příslušné záchranné službě.

Jak oznámil EuroTel, prošlo za celou dobu provozu náhradního řešení od 22:33 do 5:15 systémem celkem 2063 volání na tísňové linky z mobilních sítí všech operátorů. Nezanedbatelnou část z tohoto čísla mají ovšem "na svědomí" nejrůznější testovací hovory.

18.09.2002

Finální verze návrhu inovovaného metodického doporučení k ošetření AIM včetně jasných pokynů k indikaci přednemocniční trombolýzy je publikováno na serveru České kardiologické společnosti. Na tomto serveru je k dispozici několik desítek dalších doporučených postupů, jejichž znalost je pro lékaře PNP jistě mimořádně užitečná - už jen proto, že právě kardiovaskulární onemocnění stojí v pozadí většiny případů řešených záchrannou službou.

K pro srovnání a k zamyšlení členům Společnosti UM a MK připojuji link na oficiální stránky společnosti UM a MK... trochu smutné srovnání, není-liž pravda...?! Nicméně právě zde najdete oficiální program 9. Dostálových dní (ve formátu PDF - Acrobat Reader)

13.09.2002

Upozornění: Tradiční setkání ředitelů a vrchních sester ZZS v Přerově plánované na listopad se podle sdělení organizátorů NEKONÁ!

12.09.2002

Nedávno proběhla tiskem zmínka o soudním řízení s viníkem dopravní nehody, při níž 13.7.1999 zahynul ostravský záchranář Jan Martínek (viz aktuality 21.8.2002). Nyní jsme k tomuto tématu obdrželi dopis JUDr. Věry Martínkové, Honzovy maminky a obhájkyně jeho i jeho kolegů. S ohledem na neutěšenou situaci kolem tohoto případu jej se souhlasem autorky uveřejňujeme

07.09.2002

V souvislosti s blížícím se výročím barbarského útoku na "dvojčata" upozorňuji na link v rubrice zajímavostiautentické svědectví Michaela Rewlingse, provozního ředitele jedné z newyorských fakultních nemocnic na stránkách dokumentačního střediska Úrazové nemocnice v Brně.

03.09.2002

Dvě zajímavé odborné akce: ve dnech 30.9. a 1.10.2002 pořádá Zdravotnická záchranná služba hl.m Prahy ve spolupráci s odborníky na urgentní medicínu z Velké Británie mezinárodní workshop Prehospital immediate medical care training, dvoudenní akci zaměřenou na výměnu zkušeností z oboru přednemocniční urgentní péče. První den jsou nosnými tématy Dovednosti a metody v PNP a Popáleniny v PNP, druhý den je vyhrazen ucelenému kurzu Major Incident Medical Management and Support. Tlumočení je zajištěno, účast je ZDARMA (!), je ovšem nutné požádat o registraci zde, a to co nejdříve, neboť počet účastníků je omezen! Podrobný program (formát *.doc, 115 kB) je zde

Ve čtvrtek 3.10. (změna termínu z 14.9.!!) pořádá OS Survival - Umění přežít ve spolupráci s FTVS UK konferenci "Jedinec a jeho aktivní úloha v krizových situacích".  Bližší informace o programu a  podmínkách účasti lze vyžádat zde.

01.09.2002

Koncem září se po několika letech schází členská schůze České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof JEP, a na podzim se rovněž uskuteční volby nového výboru. K tomu se váže i nová anketní otázka.

Minulá anketa se ptala, jaká by byla podle vás optimální organizační struktura záchranných služeb. Celkem hlasovalo 77 účastníků, a výsledky jsou tyto: pro krajem řízené organizace bylo 33 hlasů  (42%), pro celostátně jednotnou organizaci 24 hlasů (31%),  pro začlenění záchranných služeb do struktury HZS 10 hlasů (12%), pro zachování záchranných služeb zhruba v dnešní podobě 8 hlasů a pro rozdělení na místní (městské) organizace 2 hlasy.  Děkuji všem respondentům!!!

27.08.2002

Velmi půvabné materiály skrývají různé archivy... Třeba takový archiv stenozáznamů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skrývá hotové poklady: pro obveselení ctěného publika přinášíme odkaz na únorové jednání o letecké záchranné službě (zde začátek, zde konec).  Mimochodem - víte, milí záchranáři, že nám tehdy poslanci kolektivně poděkovali???

23.08.2002

Náhlá zástava oběhu mimo nemocnici - jaké jsou vlastně naše možnosti a výsledky...?

21.08.2002

iDNES 21.8.2002, 15:07 -   Soud v Ostravě snížil trest muži, který v roce 1999 opilý zavinil nehodu se sanitkou, při níž zemřel 25letý záchranář Jan Martínek a další dva zdravotníci se zranili. Soud část viny přesunul na záchranáře - opilce údajně ospravedlňuje to,  že záchranář nebyl připoután...

Pozn. of.: Doufám, že Honza už se tomu tam nahoře jenom směje...

15.08.2002

Aktualizace informací o náhradním řešení tísňového volání v noci z 21. na 22.9.2002

10.08.2002

Povodně naštěstí probíhají bez závažných problémů s fungováním záchranky, nicméně tradiční problém - spojení - je stále aktuální. Poté, co stát investoval a investuje miliardy do věčně nedokončeného systému Pegas a nyní organizuje monstrózní systémy "krizových mobilů" - opět "něco" selhalo a spojení nefungovalo jak mělo (viz zpráva ČTK). Státní úředníci tvrdí že oni nic, to EuroTel, ten se zase brání, že jej nikdo nepožádal o "krizové" překonfigurování sítě. Za ty prachy - no neberte to, přátelé...

V báječně hokém létě něco příjemnějšího pro osvěžení: ZDE  je ke stažení přihláška na Jabloneckou Rescue Ski 2003.

07.08.2002

Záchranná služba opět středem pozornosti médií - viz ZDE. Obzvláštní pozornosti doporučuji vynikající diskuzi všeznalého občanstva...

02.08.2002

Podle nových informací na serveru Vrtulníky je Bell 427 zakoupený firmou Alfa Helicopter již v republice - byť zatím bez certifikace, s dočasným povolením k provozu. 

01.08.2002

Zajímavůstka na téma linky 112 z  MF DNES: jeden z prvních článků na toto téma, který má aspoň v hrubých rysech hlavu a patu a není to tupé propagační plácání. Mimochodem - podle průzkumu EU z roku 1996 dosahuje počet "neindikovaných" a škodolibých volání běžně kolem 80% všech hovorů na univerzální tísňové lince...

31.07.2002

Jistě si pamatujete palcové titulky ve všech denících z konce června - s troškou nadsázky ve stylu "vrazi v bílém - záchranka selhala - dítě zemřelo", kdy redaktoři popisovali jak nešťastná matka přes půl hodiny marně volala na záchranku, ale ta téměř hodinu nejela a nejela... Smutné je, že svoji polívčičku si přihřála i nejmenovaná náměstkyně nejmenované záchranné služby, která se v novinách vyjádřila ve smyslu, že za zpoždění nejspíš může směrování mobilních linek do centra a nikoliv na okres.

Vyšetřování je uzavřeno, a výsledek - pro média bohužel málo atraktivní - zůstal (až na dvě čestné výjimky) nepovšimnut. Matka nevolala opakovaně během půl hodiny, ale během šesti minut - poprvé na policii (která předala případ záchrance) a poté dvakrát (podruhé již během výjezdu) na záchranku. Záchranka vyjela prakticky ihned, ale dítě bylo udušené - zemřelo na následky zápalu plic a vdechnutí stravy. Vyšetřování je odloženo, žalovaný skutek se nestal, přijímající operační střediska nepochybila, předání z centra na okres proběhlo prakticky okamžitě. Ale koho tohle zajímá, že...

28.07.2002

Věnujte, prosím, pozornost nové anketní otázce - děkuji. A jako odměna něco duševní stravy: práce na téma Starší pacienti po pádu  v rubrice Odborná témata.

26.07.2002

NOVÉ a DŮLEŽITÉ INFORMACE pro ZÁCHRANNÉ SLUŽBY k náhradnímu směrování tísňových volání v noci z 21. na 22.9.2002

24.07.2002

Kortikoidy u kraniocerebrálních poranění je nový příspěvek do rubriky Odborná témata. Článek nepostrádá na zajímavosti, mimo jiné v něm najdete odkaz na právě probíhající multicentrickou studii CRASH do které je zapojeno i několik českých pracovišť, nicméně pokud očekáváte, že se zde konečně definitivně dozvíte, zda je dávat, nebo nedávat, tak vás asi moc nepotěším...

21.07.2002

Z webu Záchranné služby Praha: "Asi nejtragičtější případ související s alkoholem se odehrál v sobotu nad ránem: vrtulník Letecké záchranné služby startoval v půl čtvrté ráno k neodkladnému transportu těžce popáleného šestnáctiletého chlapce z resuscitačního oddělení nemocnice Hořovice na specializované pracoviště do Prahy. Mladík trávící svoje první prázdniny bez rodičovského dohledu využil čerstvě nabyté svobody bohužel zcela v duchu "nejlepších národních tradic": s kamarády strávil večer a noc v hospodě, kde se opili. Cestu zpět si potom krátili přes nádraží, kde ovšem narazili na odstavenou soupravu cisternových vozů. Alkoholem zkalená mysl nezletilců již nedokázala zabránit tragédii - chlapci se jali vlak přelézat pomocí žebříků vedoucích přes nejvyšší místa cisteren, přičemž byl jeden z nich zasažen elektrickým výbojem z trolejového vedení. Vedle lidské tragédie je tento případ i obžalobou společnosti, která toleruje alkohol jako běžnou a zcela přirozenou drogu a nedokáže zabránit jejímu užívání ani u nezletilých..."

Co dodat... Kolik dětí se musí ještě zabít, upéct zaživa, udusit, a já nevím co, než naší společnosti v čele se slovutnými zákonodárci dojde, že za to nemohou ty děti, ale stav společnosti, kde alkohol a opilost je přípustná norma? Kdy už konečně dojde čelným představitelům státu a jiným V.I.P. "osobnostem", že alkohol je droga jako každá jiná a být opakovaně opilý znamená být narkomanem? Kdy přestanou být  různé hříchy a hříšky lidí včetně poslanců a slavných sportovců spojené s alkoholem tiše tolerovány nebo dokonce obdivovány, ale budou důvodem k exkomunikaci dotyčného ze společnosti? A v neposlední řadě - kdy si konečně budou alkoholici platit ze svého všechny ty výjezdy záchranných služeb, léčbu onemocnění, prokazatelně souvisejících s dlouhodobou konzumací alkoholu, pobyty na záchykách a další vymoženosti, pro jejichž fungování často nehnuli ani prstem, ale jejichž dobrodiní plnými doušky užívají?

20.07.2002

Nová vrtulníková technika pro LZS se sice pomalu, ale jistě blíží do České kotliny:  přeškolení létajícího personálu Delta System Air na typ EC135 probíhá tento a příští týden u výrobce v Německu, poté bude první stroj tohoto typu přelétnut do ČR a od srpna by měl začít jeho zkušební provoz na stanovištích LZS v Liberci, Ústí  a Ostravě. Novinka Alfa Helicopter - Bell 427 - je zatím také v Německu, kde se podle neověřených informací ještě řeší některé technické a administrativní otázky. Další provozovatel, Policie ČR, již vypsal výběrové řízení na 10 vrtulníků lehké třídy pro potřeby LZS a IZS. Máme se tedy na co těšit...

17.07.2002

5 otázek pro ministry (MFD 17.7.2002) - 2 asi nejlepší odpovědi ministryně zdraví a chorob dr. Součkové:

Otázka: Mají mít nemocní možnost připlatit si za lepší péči nad rámec toho co hradí zdravotní pojišťovny?

Odpověď: Systém zdravotní péče je založen na solidaritě...tak, aby byla všechna péče dostupná bez připlácení.

Otázka: Byla byste pro, aby si mohl každý platit zdravotní pojištění formou, kterou uzná za vhodnou, a tím byla umožněna konkurence mezi pojišťovnami?

Odpověď: Nevím, jakou formu máte na mysli. U nás je systém veřejného zdravotního pojištění, který všem garantuje stejný nárok na zdravotní péči v okamžiku potřeby.

Tak nic. Až budu velký, nechci být tiskovým mluvčím. Chci být ministrem. Kolik je hodin, pane ministře? Nevím o jakých hodinách mluvíte, ale počasí je dlouhodobě stálé, pane redaktore.  

15.07.2002

První pomoci není nikdy dost: 10 kroků pro život aneb kdybyste všechno zapomněli je ten nejstručnější návod jak postupovat tam, kde o život skutečně jde. A když nejde o život, jde koneckonců o ... (konec citátu). Viz rubrika Pro pacienty.

12.07.2002

Jak si pozorní čtenáři již jistě všimli, přibyl na stránce kompletní přehled Guidelies 2000 - doporučení Evropské rady pro resuscitaci a český výtah z jejích podstatných částí.

06.07.2002

Aspoň před prázdninami něco veselejšího - malý upgrade rubriky Legrácky...

03.07.2002

"Na centrální tísňové volání přesměrujeme všechny mobily v podstatě po dohodě se záchrannými složkami, abychom se vyhnuli problémům, že někdo bude volat z hranice okresů a pak se při chybě sítě dovolá na vzdálenější místo", vysvětlil mluvčí českého Telecomu Vladan Crha (MFD 2.7.2002).  Takový konglomerát nesmyslů se už dlouho nikomu nepovedlo vyprodukovat... Ach jo. Až budu velký, chtěl bych být tiskovým mluvčím.

28.06.2002

Po dvou měsících ( :( ) se mi konečně podařilo zkompletovat doposud vydaná metodická doporučení České společnosti UM a MK v elektronické podobě: v Odborných tématech přibyl scan Metodického doporučení č. 5 - Ošetření popáleninového traumatu. Na rozdíl od některých velmi "upovídaných" a tudíž jen sporně použitelných standardů je tenhle v tomto směru zcela vzorový: jedna stránka jasně definovaných postupů v konkrétních situacích. 

Ti, co pozorně sledují černé kroniky, si jistě všimli, že se opět rozhořívá konflikt na téma Kam směřovat 155: na okresy, nebo na územky? Jsem jenom zvědav, jak emotivní argumenty tentokrát vytáhnou příznivci obou řešení... Jenom je škoda, že nikdo doposud nezodpověděl pár "nepodstatných" konkrétních otázek, jako například jaké je procento "úspěšnosti" indikace vzletu vrtulníku na okrese versus na územce,  jak dlouho trvá předání případu na okres, a nebo na druhé straně kolik je případů, kdy je skutečně nezbytné znát detailně místní slangový místopis a kolik stojí provoz 10 operačních středisek v kraji, který by bez problémů kapacitně obsloužilo jedno z nich, a nejspíš i ve stávajícím personálním obsazení. 

24.06.2002

V provozu je nová rubrika  Z terénu, která odkazuje na weby těch záchranných služeb, které informují o svých aktivitách (zajímavých případech apod.). Protože jsem takových webů zatím věru mnoho nenašel, prosím dejte vědět, pokud víte o něčem dalším. Děkuji. 

23.06.2002

V pondělí začíná v Loukově u  Zlína 6. ročník Mezinárodní konference medicíny katastrof. Program je rozložen na tři dny, ale podle posledních informací byla výrazně upravena i jeho poslední, před několika dny zasílaná tištěná verze (zejména přesun několika přednášek ze středy 26.6. na pondělí a úterý). Pokud tedy konferenci hodláte navštívit pouze v jeden den k vyslechnutí a případně diskuzi nad konkrétní přednáškou, ujistěte se u organizátorů o tom, zda a kdy se daná přednáška koná.

20.06.2002

Na své poslední schůzi mj. sněmovna definitivně potvrdila senátem vrácený návrh "Zákona o přechodu některých dalších věcí, práv a závazků České republiky na kraje a obce...". Takže:

ČÁST TŘETÍ, Změna zákona o péči o zdraví lidu
§ 17
V § 18b zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona č. 548/1991 Sb., se za větu první vkládá nová věta, která zní: "Zařízení záchranné služby zřizuje kraj, který odpovídá za organizaci a zajištění činnosti záchranné služby ve svém územním obvodu.".

Kompletní text zákona je ZDE.

A je to.

14.06.2002

Několik desítek nejpilnějších čtenářů našeho serveru už v rubrice Odborná témata objevilo jedno - doufám že příjemné - překvapení, které Vám chystáme už delší dobu. Dnes tedy již oficiálně publikuji na www.zachrannasluzba.cz český překlad Protokolů pro přednemocniční neodkladnou péči společnosti Trauma Team EMS int., USA. Laskavé svolení k překladu a publikaci na našem serveru udělil autor pan Bryan E. Bledsoe, M.D., člen ACEP (American Colleague of Emergency Physicians).

Jde o jedny z mnoha protokolů určených pro paramediky s dalším specializačním kursem péče o kriticky nemocné pacienty. Tomu odpovídá i jejich úroveň, která se jednak spektrem výkonů a podávaných medikamentů blíží v některých případech úrovni lékařské péče, a jednak jsou tyto protokoly pojaty relativně dosti volně a řada kroků je dána pouze k úvaze. Domnívám se, že i pro náš systém, založený na přítomnosti lékaře v terénu, mohou mít právě takto postavené protokoly svůj význam, a dnes zveřejněný materiál může k   jejich tvorbě pozitivně přispět.

A jako bonbónek na závěr snad mohu prozradit, že v dohledné době chystáme publikaci podobného materiálu, tentokrát ale určeného pro operační střediska záchranných služeb.

10.06.2002

Minulý týden slíbené podrobnější informace o chystaném dočasném vzniku duplicitního systému směrování tísňových volání (směrování volání z mobilních sítí prostřednictvím sítě ET přímo na jednotlivá operační střediska tísňových složek) v době přečíslování telefonní sítě ČR v září 2002 najdte v rubrice Informace pro ZZS.

09.06.2002

Citát z jednoho příběhu Phila Marlowa "Den byl nudný jako rozhovor se slavným fotbalistou" mi vytanul na mysli, když se mi dnes dostal do ruky páteční výtisk jednoho nejmenovaného bulvárního plátku: dva mladí fotbalisté - řítíce se stokilometrovou rychlostí obcí Hrabyně - vjeli do louže a překvapeni obecnou platností fyzikálních zákonů (aspoň někde neplatí výjimky pro politiky a sportovce...) skončili v kotrmelcích mimo silnici. Naštěstí se jim ani nikomu jinému nic moc nestalo. Potud běžná zpráva. Nicméně následuje komentář jednoho z členů posádky: "Ještě štěstí, že jsme nebyli připoutáni...při prvním kotrmelci jsme vylétli bočním oknem ven z auta. Zůstat vevnitř, asi bychom to nepřežili." Vedle je přiložená fotografie vozu, jehož poškození odpovídá kotrmelci přes střechu, prostor pro posádku je prakticky netknutý  a do "hromady plechu", jak je popisován v článku, má auto opravdu hodně daleko. 

Být těmi chlapci, spíš bych děkoval Bohu za to, že nepotrestal jejich tupou aroganci a pocit nedotknutelnosti, nemluvě o tom, že jsou země, kde za podobně nezodpovědné veřejné projevy pohrdání zákonem zavírají do šatlavy.

07.06.2002

Dnes se v sídle společnosti Eurotel uskutečnila informační schůzka na téma přečíslování pevné sítě a přepojení tísňových volání z mobilních sítí do sítě ET. Podrobnější informace obdrží záchranné služby cestou MZ a svých ÚSZS, základní informace přineseme i zde v nejbližších dnech.

06.06.2002

Zajímavůstka v rubrice Pro pacienty - Stručný slovník pro pacienty záchranných služeb

PS: omlouvám se všem zájemcům za krátkodobý výpadek serveru ve středu v podvečer.  K výpadku bohužel nedošlo z technických, ale ryze lidských důvodů. Už to nikdy neudělám, čestný pionýrský... :)  of. 

04.06.2002

Kukátko k sousedům aneb nikdo to nemá jednoduché: podle zprávy vydané ACEP (American Colleague of Emergency Physicians) došlo v letech 1997 - 2000 k nárůstu návštěv příjmových oddělení (Emergency - ED) o 17% při poklesu počtu ED a podle posledních údajů růst pokračuje tempem +5 milionů návštěv za rok (v letech 1989 - 1995 byl celkový nárůst cca + 10 milionů, poté počet několik let stagnoval. V devadesátých letech navíc došlo z úsporných důvodů k uzavření více než 1000 ED.  Prudký nárůst se šíří celou zemí jako epidemie a podle ACEP již v řadě případů ohrožuje kvalitu poskytované péče, o prodloužení čekacích dob u méně závažných případů nemluvě (v současnosti v průměru 68 minut). Řešení hrozivého problému v rámci amerického národního zdravotního programu je přitom v nedohlednu - nejsou finance. Velkým problémem se také stává neschopnost ED přijmou pacienta od záchranné služby a "Ambulance diversion" - přesměrování do jiné nemocnice - bylo také mimo jiné jedním z hlavních témat lednového kongresu NAEMSP (The National Association of EMS Physicians) v Tucsonu. 

03.06.2002

Ještě jednou a naposledy k letošní Rallye Rejvíz: ZDE najdete kompletní výsledkovou listinu, zadání a tabulky hodnocení jednotlivých úkolů a rozsáhlou fotogalerii

02.06.2002

LZS  je zjevně jedním z bolavých míst našich záchranných systémů. Ne že by nefungovala - funguje, ale pod nablýskaným povrchem známým z nejrůznějších prezentací a show pod povrchem vře a bublá řada problémů. Viz naše diskuze a také třeba nový odkaz v rubrice Názory - článek LZS harašení z časopisu RESCUE Report 6/2001.

30.05.2002

Další z pohledů na záchranku v Emerice - tentokrát v časopise "150 - Hoří".

29.05.2002

Pavulon jako posel smrti... Viz v rubrice Pro pacienty. Dále doporučuji vaší pozornosti novou rubriku Legrácky - očekáváme vaše příspěvky!

27.05.2002

RR 2002 slovem i obrazem v rubrice Zajímavosti, pár fotek z téže akce přibylo do Fotogalerie

26.05.2002

Letošní Rallye Rejvíz je již minulostí - palmu vítězství si v mezinárodní soutěži odváží paramedici z Texasu, v domácím klání zvítězila posádka ZZS Mělník I. Nicméně pořadí není zas tak významná informace - daleko podstatnější je, že letošní RR patřilo mezi ty mimořádně podařené, ať se to týkalo odborné úrovně jednotlivých úloh, organizace nebo třeba počasí. A hlavně - i kdyby zkušenosti, které zde posádky získaly, přispěly k záchraně jen jediného lidského života, tvrdím, že celá ta námaha organizátorů i odvaha soutěžících stála za to.

Připomínáme: Praha, 30.5. - Hoderův den - transport těhotné a náhlý porod v přednemocniční fázi

23.05.2002

* Od čtvrtka do soboty probíhá ve Zlatých Horách na Jesenicku  6. ročník Rallye Rejvíz - záchranářské soutěže s mezinárodní účastí. Vedle vlastního soutěžního klání dospělých i dětí je letos poprvé součástí RR i odborná konference s mezinárodní účastí Rescue Jesník 2002.

*  Podařilo se potvrdit zprávu o dodávce prvního EC135 do ČR - vrtulník by měl být v republice zhruba v polovině roku a od druhé poloviny prázdnin by měl být ve zkušebním provozu postupně na všech stanovištích LZS provozovaných DSA (Ostrava, Liberec, Ústí). Po tomto "kolečku" by se jeho mateřskou základnou mělo stát stanoviště LZS Ostrava. Další stroje mají následovat.

* Byl updatován článek o akci přečíslování - zejména doplněna převodní tabulka stávajících a nových čísel.

* Že vám pořád ještě nefunguje Matra??? Ale jděte... čtěte zde a dobře se bavte... :)

22.05.2002

*  Podle neoficiálních zpráv by měl být od podzimu nejméně na jednom stanovišti LZS provozovaném firmou Delta System Air nasazen nový vrtulník EC 135

* Akce Mirkův parník, která se měla konat v Nymburce začátkem června, je zrušena - parník údajně odplul neznámo kam...

20.05.2002

Ve fotogalerii přibyly nějaké nové obrázky - v souvislosti s Ambulance Air Show pochopitelně zase ty vrtulníky... :)

Prohlášení Středočeské Rady ČLK na téma zajištění PNP ve Středočekém kraji resp. směrování tísňových linek z mobilních sítí

17.05.2002

Dnes těsně před 22 hodinou zaznamenaly naše stránky jubilejního 1000. návštěvníka! Skromně si gratulujeme :).

A současně jedna prosba: věnujte, prosím, pozornost nové anketní otázce. Děkuji!

16.05.2002

Do rubriky Pro pacienty přibyl zajímavý odkaz - Jak nenaletět při objednávání zdravotního dozoru ...

14.05.2002

Tak jsem dneska v práci našel povalující se středočeskou přílohu MFD z 6.5.2002. V rubrice Zdravotnicví je zde rozhovor se zástupcem hejtmana Středočeského kraje Josefem Kantůrkem, který zde prozrazuje, že první, kde se projeví změny po převodu kompetencí krajům, bude problematika záchranné služby, a jedním dechem dodává, že jednou z priorit je "zajistit v kraji leteckou záchrannou službu, kterou střední Čechy nemají." Ach jo.  Jako občanovi tohoto státu  je mi upřímně srdečně jedno, jestli na vrtulníku bude nápis Záchranná služba Praha, nebo Kladno. Jen se bojím, aby tu do roka a do dne nebyly další čtyři stanoviště letecké záchranky, zřízené ne proto, že by stávající kapacity byly nedostatečné, ale proto, že si nové kraje budou chtít pořídit za peníze daňových poplatníků prestižní hračku. Nechci nikomu kazit radost a už vůbec ne hatit živobytí, ale rálný přínos LZS pro záchranu životů a zdraví dodnes nikdo u nás seriózně nezdokumentoval (neříkám že není, naopak, jen prostě ještě nikdo nezdokumentoval kdy a za jakých podmínek se nasazení vrtulníků vyplatí a kdy už ne) a tak se při pohledu na různá konta Nikolka atd.  nemohu ubránit pocitu, že i stávajících deset stanovišť LZS je víc než dost a peníze, reálně a prokazatelně zachraňující životy, chybějí někde úplně jinde.

13.05.2002

V provozu je nová rubrika Názory a v ní první příspěvek na téma práce zdravotnických záchranářů pod vrtulníkem. 

11.05.2002

Po několika dnech zaslouženého odpočinku je tu opět aktualizace stránky: v rubrice Odborná témata přibyl článek Dissekující aneurysma aorty v PNP. Tématika této stránky mne ovšem pronásleduje i na dovolené: jednu z fotografií, které jsem jako náhodný divák pořídil v pátek během zásahu LZS Liberec při záchraně těžce zraněného horolezce v Českém ráji najdete ve fotogalerii, podrobnější materiál bude následovat v nejbližších dnech. 

06.05.2002

Několika přírůstků na téma ICHS a AIM a také celkové reorganizace doznala rubrika Odborná témata

04.05.2002

Blíží se Rallye Rejvíz 2002 - pár fotek pro připomenutí z minulých ročníků přibylo i v naší fotogalerii

Do Odkazů přibyl zajímavý link na - zatím neoficiální - stránky TCTV 112, a do Odborných témat odkaz na článek o obecném přehledu fungování tísňových linek u nás Tísňová volání v České republice (na serveru MV ČR)

30.5.2002

"Nenechte se otrávit prolhaným novinářem, zkorumpovaným politikem či neschopným úředníkem. I jen jeden zachráněný život za to stojí." Tolik citát z příspěvku prim. Knora Rizika práce lékaře v ZZS v rubrice Odborná témata

02.05.2002

Přesměrování a přečíslování linek 155 potřetí - tentokrát podrobněji. Rubrika  Informace pro ZZS.

30.04.2002

Obecně Oblíbené Omyly o Záchranné službě a první pomoci - viz v rubrice Pro pacienty

27.04.2002

Ve čtvrtek a v pátek jednali v Liberci účastníci celostátní konference společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof. Hlavním odborným tématem konference byla letecká záchranná služba, nicméně nejnaléhavějšími byly shledány legislativní problémy a hrozící legislativní vakuum v souvislosti se změnami státoprávního uspořádání včetně zániku okresů jako nejobvyklejšího zřizovatele záchranné služby u nás. Viz Informace pro ZZS.

Na základě několika poněkud překvapených reakcí na zprávu z 25.4. o přesměrování tísňových linek upřesňuji: jedná se o centralizaci příjmového místa v rámci okresů, tj. podle zásady 1 okres = 1 příjmové místo. V žádném případě nejde o přesměrování 155ky z okresů na kraj!

Doplněny texty vyhlášek 434/1992 a 49/1993 (vybrané části) - viz v rubrice Zákony a vyhlášky

26.04.2002

Rubrika Odborná témata rozšířena o scanované originály Metodických listů č. 1 - 3 Společnosti UM a MK a doplněná o tabulku dalších navržených doporučení. Jde sice o materiály starší, někde možná  zbytečně upovídané a málo konkrétní, ale buďme rádi aspoň za to málo. 

25.04.2002

24.5.2002 proběhlo závěrečné jednání mezi ČTÚ, Telecomem a tísňovými složkami (za účasti zástupce MZd) o novém směrování tísňových linek včetně linky 155. Přesměrování proběhne v květnu a červnu (přesný harmonogram ještě není známý) a bude znamenat v naprosté většině okresů centralizaci přijímání tísňových volání z pevných linek na jedno místo. Jde o přípravu k přečíslování celé pevné sítě v září 2002.

30.5.2002 v 9:00 se v Praze 8 v "Bílém domě" na Palmovce koná další z tradičních Hoderových dní - tentokrát na téma vysoce aktuální pro nás: Urgentní stavy v souvislosti s těhotenstvím v přednemocniční resuscitační a intenzivní péči. Bližší info poskytne doc. Ehler, KAR VFN Praha, tel. (02) 2496 1111 (ústředna).

22.04.2002
Rubrika Odborná témata je rozšířena o odkaz na databázi léků AISLP a databázi nebezpečných látek a také další dva odborné přírůstky: Stručně o alkoholu a Pojednání o problematice drog.

21.04.2002
Téma téměř věčné: Záchranná služba a Pohotovost... Co je co, čím se liší? Viz Stránka pro pacienty

19.04.2002
Další odkazové přírůstky hledejte v Odborných tématech

18.04.2002
Včera oslavila přátelským setkáním pamětníků a oborových celebrit patnácté narozeniny Letecká záchranná služba Praha. GRATULUJEME!!!

Náš server oslavil pro změnu první týden existence a s ním prvních 200 unikátních IP adres hostí... Na to že tato adresa zatím nebyla nikde publikována je to docela úspěch, ale i závazek do budoucna. Děkujeme, a neodcházejte!

17.04.2002
Nová rubrika Dodavatelé by měla usnadnit orientaci všem "lidem od fochu", kteří zrovna teď tu vizitku..., sakra kam jsem ji... No znáte to. Vzkaz pro dodavatele: pokud jste se v rubrice nenašli, napište, prosím, základní údaje o vaší firmě SEM. Nic to nestojí!!!

16.04.2002
V provozu je diskuzní systém, jsou alespoň částečně funkční rubriky "Zákony a vyhlášky" a "Zajímavosti", čímž je skončená první fáze budování stránky!!! HOSANA - radujte se, tancujte a hlavně pište, co jste zde hledali a NENAŠLI!!!

15.04.2002
Stránky pro pacienty uvedeny do provozu

14.04.2002
Přírůstky na stránkách Fotogalerie a Odborná témata

10.04.2002
Na světě je nová stránka zabývající se problematikou záchranných služeb u nás. Jak napovídá levý rámeček, klade si tato stránka poměrně ambiciózní cíle.  Stránka by měla sloužit jak těm, kteří se tuto problematiku zajímají profesně, tak těm, kteří se z jakéhokoli důvodu stali nedobrovolnými pacienty záchranné služby a potřebují vysvětlení, radu či pomoc.

Domnívám se, že podobná stránka u nás chybí a stránky Asociace záchranných služeb ani Odborné společnosti Urgentní medicíny a medicíny katastrof tuto potřebnou komunikační a všeobecně osvětovou činnost neplní. Výsledkem jsou potom nepřesné, často hrubě zkreslené názory veřejnosti (živené často senzacechtivými médii) na to, co vlastně záchranná služba má a nemá činit, jak a proč má fungovat, zpravidla bez reálné možnosti napadených jakkoliv se bránit či o problémech diskutovat.

Proto je tato stránka je otevřená všem, kteří mají co říci k systému fungování záchranek, včetně odborných sdělení na straně jedné, a kritických polemik na straně druhé.

V neposlední řadě by měla stránka sloužit jako rozcestník který přivede zájemce o tuto problematiku relativně rychle a bezbolestně k cíli.

Věřím, že se vám tyto stránky budou líbit - pokud ne, řekněte to mně, pokud ano, řekněte to svým známým.

Zpět na aktuální informace