Samozáchrana kašláním

JAK JE TO DOOPRAVDY?

aktualizace 20.9.2007

V těchto dnech mě opět zahrnula vlna mailů s níže uvedeným textem nebo PowerPointovou přílohou na téma JAK PŘEŽÍT INFARKT - přesněji řečeno NÁHLOU ZÁSTAVU OBĚHU - pomocí usilovného kašle. Tyto maily vytrvale kolují po netu od roku 1999 a nacházejí si stále nové a nové oběti, rozesílající tuto nebezpečnou hloupost v dobré víře "všem svým známým". Mail nebo prezentace obsahují zpravidla tento text: 

JAK PŘEŽÍT INFARKT, KDYŽ JE ČLOVĚK SÁM?

Spousta lidí je sama bez pomoci, když dostanou infarkt.Osobě, jejíž srdce bije nepravidelně a která začíná omdlévat, zbývá pouze 10 vteřin, než ztratí vědomí.

CO DĚLAT ??

NEPANIKAŘTE, ALE ZAČNĚTE OPAKOVANĚ KAŠLAT, A TO VELMI ENERGICKY. HLUBOCE SE NADECHNĚTE PŘED KAŽDÝM ZAKAŠLÁNÍM. KAŠLAT MUSÍTE ZHLUBOKA A DLOUHO, MUSÍ SE VÁM TVOŘIT HLEN HLUBOKO V HRUDI.NÁDECH A KAŠEL MUSÍ BÝT OPAKOVÁN KAŽDÉ DVĚ VTEŘINY  BEZ PŘESTÁVKY, DOKUD NEDORAZÍ POMOC, NEBO DOKUD NEZAČNE SRDCE BÍT OPĚT NORMÁLNĚ.HLUBOKÝ NÁDECH DOSTANE KYSLÍK  DO PLIC, POHYBY PŘI KAŠLÁNÍ ZMÁČKNOU SRDCE A UMOŽŇUJÍ CIRKULACI KRVE. TENTO TLAK NA SRDCE UMOŽŇUJE JEHO NÁVRAT DO NORMÁLNÍHO RYTMU. TÍMTO ZPŮSOBEM SE MOHOU OBĚTI INFARKTU DOSTAT DO NEMOCNICE.

NIKDY SI NEMYSLETE, ŽE VÁS SE TO NETÝKÁ, POKUD JE VÁM MÍŇ NEŽ 25 NEBO 30 LET.V DNEŠNÍ DOBĚ SE KVŮLI ZMĚNÁM ŽIVOTNÍHO STYLU INFARKT VYSKYTUJE U LIDÍ VŠECH VĚKOVÝCH SKUPIN!

ARTICLE PUBLISHED ON Nº. 240 of JOURNAL OF GENERAL HOSPITAL ROCHESTER

Zdánlivě logicky vypadající text ale obsahuje řadu nepřesností nebo přímo nepravd a ve svém důsledku jde o návod jak ublížit sobě a/nebo okolí. S ohledem na nebezpečnost toho HOAXu jsem pro výukové účely připravil lehce modifikovanou původní powerpointovou prezentaci a následující text:

Jak vlastně souvisí infarkt myokardu, zástava oběhu, fibrilace komor a kašlání?

V čem je tedy text zkreslující nebo dokonce nepravdivý?

Jak tedy postupovat, pokud pocítím příznaky infarktu?

Co dělat, když jsme svědky vzniku něčího infarktu?

Pozn.: Další informace o poskytování první pomoci při bezprostředním ohrožení života najdete ZDE.

 ______________________  (c) dr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz ______________________